Lift Türleri

Teleferik

Gondol veya telekabin isimlerini de alan teleferik tipi liftler hava şartlarından en çok koruyan taşıma sistemi olup kablo yardımı ile hareket ettirilen bir kabinden ibarettir.

Telesiyejlere kıyasla kayak ve snowboard'ların çıkartılması gerektiği için kullanımı biraz daha az pratiktir. Ancak kabin içerisinde sosyalleşmek, arkadaşlarınızla ve ailenizle daha rahat sohbet etmek, telefon kullanmak vb. daha rahattır. Tabii, sosyalleşirken garip ya da rahatsız edici insanlara denk gelme ihtimalini de gözardı etmemek gerekir.

Ayrılabilir klemense sahip olan teleferikler lift istasyonlarında çok yavaşlayarak kolay ve daha emniyetli iniş/binişe imkan sağlarlar.

4 kişilik hızlı bir telesiyejden daha yavaş kalabilmekle beraber 6 m/s gibi hızlara ulaşabilir. Kapasite olarak çoğunlukla 8 - 10 kişilik olmakla beraber teknik olarak 20 kişiye kadar ulaşabilir, taşıma kapasitesi ise 3.600 yolcu/saate ulaşabilir. Havai teleferiklerde kişi kapasitesi 200 kişiye ulaşabilmektedir.

Rüzgarlı havalarda çoğu teleferik sisteminin durdurulması gerekirken yüksek rüzgar hızlarına uygun 2 ya da 3 halatlı teleferikler de bulunmaktadır.

İlgili Linkler