Erciyes Kayak Merkezifotoğrafı #1

Erciyes Kayak Merkezi

Yarın
18°
Çarşamba
20°
Perşembe
20°
Cuma
18°
Cumartesi
18°
Kar Kalınlığı
1 cm
Son Güncelleme: Hava durumu 7 saat önce, Kar kalınlığı 7 saat önce. Son yağış tarihi bilinmiyor

Erciyes Dağı, Kayseri’nin 25 km güneyinde, sönmüş volkanik bir dağdır. 3.916 metreye ulaşan zirvesi ile Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Kayak Merkezi’nde, zorluk derecelerine göre farklılıklar gösteren 32 adet pist seçeneği, modern veyüksek kapasiteli tesisi ile kayakseverlerin sevdiği popüler bir kayak merkezidir.

Erciyes kayak merkezinde birbirinden birkaç kilometre uzaklıkta 4 kapı bulunur:

  1. Tekir Kapı
  2. Hisarcık Kapı
  3. Develi Kapı
  4. Hacılar Kapı

Bu kapılardan herhangi birinden giriş yaptıktan sonra liftlerle diğer kapılara erişim mevcut.

Tekir kapı Erciyes kayak merkezinin en hareketli ve merkezi kapısıdır. Bir çok kayak kiralama ve kurs ile yemek ve dinlenme alanları bulunur. Başlangıç seviyesi ve dağ havası almak isteyenler için ideal noktadır. Ayrıca zor hava şartlarında ilk açılan tesis bu kısımdır.

Develi kapı daha lüks sayılabilecek, konaklama ve lounge’ların olduğu kapıdır. Buradaki kayak kiralama ücretleri bir miktar daha pahalıdır.

Hisarcık kapı tarafında 2 cafe ve diğer pistlere geçiş sağlayabileceğiniz iki lift bulunup Tekir kapıdan daha tenha olması nedeniyle tercih edilebilir ancak kapı ve liftlerin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hacılar kapı diğer girişlere göre biraz daha uzakta kalır, Erciyes Kayak Merkezi’ne aşina olduktan sonra değerlendirilmesi gereken bir kapıdır.

Erciyes kayak merkezi'nde kask kullanımı mecburidir, kaskı olmayanlar liftlere kabul edilmemektedir. Kayak kiralayan işletmelerden kask kiralanabilmektedir.

Tekir Kapı

Tekir kapıda 8 kişilik kapalı teleferik (gondol), yeni başlayanlar için üstü kapalı yürüyen bant, (rüzgar korumalı sanırım) telesiyej bulunmaktadır.

2024 Erciyes Kayak Kiralama Bilgileri

Tekir kapıda kayak ve snowboard kiralayabileceğiniz onlarca işletme bulunmakta olup kayak kiraları 290₺’den başlamaktadır. Bu işletmelerden kask, kayak pantolonu, eldiven gibi her tür ekipman da kiralayabilir, makul fiyatlarla eldiven, bere, maske gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Develi kapıda ekipman kiraları genelde %10-%20 daha pahalı olabilmektedir.

2024 Erciyes Skipass Ücretleri

Erciyes Kayak Merkezi’ndeki skipass’ler günlük değil çıkış adedine göre fiyatlandırılmaktadır. Skipass’ler Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak merkezi bir kurum tarafından satılmakta olup bütün pistlerde geçerlidir. Öğrenciler için indirimli kart bulunmaktadır.

Pistlerin uzunlukları ve yoğunluğu düşünüldüğünde ortalama bir kayakçı için günde 10 çıkış yeterli olacaktır. Bir kartı birden fazla kişi kullanabilir ancak geçişlerde eziyet çekmemek için kişi başı bir kart almanızı tavsiye ederiz.

Kartların aynı gün kullanılması gerekmediği için özellikle Tekir kapı tarafında kullanılmış kart bulmak mümkün olabiliyor. Fazla sayıda geçiş alan fakat kullanamayan kişiler kalan geçişlerini biraz daha ucuza satabiliyorlar. Bu kartların manyetiğinin bozulmadığından emin olmak ve kayak merkezinin resmin cep telefonu uygulamasından geçiş adetlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

2024 Ocak skipass fiyatları:

Çıkış Adedi
160₺
7300₺
14430₺
30830₺
501.200₺
1002.250₺
2003.650₺
Web Sitesi
Turizm Ofisi
http://www.kayserierciyes.com.tr/
Sezon20 Kasım - 20 Nisan
Şu An Açık Mı? Bilinmiyor
Yapay Kar MakinesiVar
Gece KayağıVar
SnowparkBilinmiyor
İrtifa 3.360m - 2.100m
1.260m iniş
Lift Sayıları
Toplam 17
Teleferik2
Telesiyej11
Teleski1
Yürüyen Bant3
Son Güncelleme Tarihleri
Tanıtım4 yıl önce
Kayak Kiralama Bilgileri3 ay önce
Skipass Ücretleri3 ay önce
Ulaşım4 yıl önce
Konaklama4 yıl önce
Erciyes Ulaşım Bilgileri
En Yakın Havalimanları
  • Erkilet Havalimanı 29.2km , 36 dk
  • Nevşehir Kapadokya Havalimanı 115km , 1 saat 35 dk

Erciyes Kayak Merkezi’ne karadan ulaşım için Kayseri merkezine ulaştıktan sonra tabelaları takip etmek yeterlidir. Kayak merkezine gidiş yolu oldukça bakımlı ve güzeldir, 2 / 3 şerit gidiş ve geliş olmak üzere çok düzgün ve sorunsuz bir yola sahiptir.

Yol genel olarak ulaşıma açıktır, kar temizliği ile ilgili her tür önlem alınmış durumdadır. Yol oldukça yoğun sisli olabilmektedir ancak yolun düzgünlüğü nedeniyle herhangi bir sorun yaratmaz bu durum.

Kayak merkezine giden köy yolları da mevcuttur, kazara bu yollara girerseniz dahi yoğun kar yağışı yoksa sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

Uçakla erişim için Kayseri havaalanı rahatlıkla kullanılabilmektedir. İstanbul ve İzmir’den direkt uçak seferleri mevcuttur (aslında diğer yerlerden de direkt uçuş var sanırım.)

Kayseri’deki bir çok otelden kayak merkezine shuttle hizmeti makul fiyatlarla mevcuttur.

Erciyes Konaklama Bilgileri

Erciyes Kayak Merkezi’nde 9 adet dağ oteli bulunmaktadır. Şehir içerisinde bir çok konaklama imkanı olupbu otellerden kayak merkezine ücretli ya da ücrete dahil shuttle hizmetleri mevcuttur.

Erciyes Haritaları